Wietrzenie i czyszczenie magazynów: kiedy jest, na czym polega i jak szukać takich wyprzedaży?

Wietrzenie i czyszczenie magazynów: kiedy jest, na czym polega i jak szukać takich wyprzedaży?

Wielkie wietrzenie magazynów nieodłącznie kojarzy się z możliwością zrobienia wielkich zakupów za grosze. Ale czy rzeczywiście jest to tak dobra oferta, jak ją reklamują? Sprawdzamy, na czym polega czyszczenie magazynów i kiedy warto korzystać z promocji!

Nie trzeba uważnie oglądać reklam w radiu i telewizji, by wiedzieć, że co pewien czas największe sklepy w Polsce organizują gigantyczne akcje promocyjne stojące pod znakiem wietrzenia magazynów. Założenie oferty jest proste: na pewien okres sprzedawcy obniżają ceny wielu zalegających na półkach towarów i (czasami) włączają do oferty pojedyncze sztuki artykułów dawno niedostępnych w sprzedaży. A wszystko to jest dodatkowo opakowane w komunikaty takie jak „największa wyprzedaż w roku”, „likwidacja ekspozycji” czy „taka oferta się już nie powtórzy”.
Czy rzeczywiście podczas tego typu akcji można upolować ciekawe produkty w niskiej cenie?
Które sklepy najczęściej decydują się na ten model promocji i kiedy należy szukać atrakcyjnych okazji cenowych?
Poniżej odpowiedzi na wszystkie najważniejsze pytania!



Co to jest wietrzenie magazynów?

Wietrzenie magazynów, znane także jako czyszczenie magazynów, to popularny w Polsce model promocji oferującej nawet do 80% zniżki na ostatnie sztuki z asortymentu sklepu. Hasło reklamowe związane z pozbywaniem się wszystkiego z magazynów zostało najmocniej wypromowane przez sklepy internetowe Media Markt oraz Media Expert i od wielu lat działa na wyobraźnię setek tysięcy kupujących. Co zostało wielokrotnie potwierdzone praktyką, slogany związane z likwidacją asortymentu działają znacznie mocniej na wyobraźnię od starych i sprawdzonych wyprzedaży – ale to wcale nie oznacza, że ta oferta jest wyłącznie tworem marketingowym!
Wbrew pozorom można na niej sporo zaoszczędzić. Wystarczy tylko wiedzieć jak (i kiedy). A do kiedy jest czyszczenie magazynów? W tym przypadku wyjścia są dwa: oferta ma określony z góry czas albo trwa do wyczerpania zapasów.


Na czym polega czyszczenie magazynów


Czy to się opłaca? Na czym polega czyszczenie magazynów?

W idealnym świecie pojawienie się tego rodzaju ofert to komunikat obwieszczający, że zapasy produktów zgromadzone przez sklep są na tyle olbrzymie, że powoli zaczyna brakować miejsca w magazynie na nowy towar. Powód? Bardzo prosty: zbyt wysokie ceny wyjściowe albo niewielkie zainteresowanie ze strony klientów. Taka sytuacja generuje wielkie straty, ponieważ sprzedawcy nie mogą zamówić jeszcze nowszych artykułów, a jednocześnie nie za bardzo mają co zrobić z paletami niesprzedanych produktów. Wyrzucenie ich oznacza wyrzucenie pieniędzy idących często w miliony, natomiast dalsze trzymanie z czasem zablokuje całkowicie magazyn (i też przyczyni się do strat). Dlatego właśnie sklepy wolą pozwolić sobie na tzw. likwidację magazynu, czyli sprzedaż produktów za półdarmo.

Dzięki temu rozwiązaniu lista beneficjentów jest długa:

  • sklepy zyskują, bo nie mają „zamrożonych pieniędzy”, nie muszą magazynować produktów i nie ponoszą kosztów ich utylizacji,
  • marketingowcy sklepów zyskują, bo gigantyczne obniżki to lepsza reklama niż niejedna kampania,
  • klienci zyskują, bo mają szansę kupowania RTV, AGD, odzieży, mebli, artykułów budowlanych lub książek z wielkimi zniżkami.
Tak właśnie wygląda sytuacja w idealnym świecie – czasami jednak trzeba zejść na ziemię i zauważyć, że u niektórych sprzedawców „wietrzenie magazynów” to nic innego jak synonim sezonowej wyprzedaży albo promocji na ostatnie sztuki.


I choć bardzo często mamy do czynienia z rzeczywistymi okazjami cenowymi, to jednak warto mieć w pamięci, że niektóre odmiany tej promocji są po prostu czystym marketingiem. Dokładnie tak jak legendarne „50% gratis – 2 litry w cenie 1 litra” na sokach Caprio.


Kiedy mają miejsce największe promocje? 

Akcje związane z wyprzedawaniem ostatnich sztuk produktów najczęściej są zwieńczeniem dwumiesięcznego maratonu bożonarodzeniowych promocji. To właśnie w grudniu sklepy notują największe szczyty zakupowe, a co za tym idzie, ich magazyny w tym czasie dosłownie pękają w szwach. Poświąteczna wyprzedaż ma więc sens i wpisuje się w logikę zdarzeń – przypomnijmy bowiem, że w okresie listopad-grudzień mamy do czynienia z paroma okazjami napędzającymi popyt i podaż:

  • Black Friday (piątek po czwartym czwartku listopada)
  • Cyber Monday (poniedziałek po Czarnym Piątku)
  • przedświąteczne wyprzedaże (od początku grudnia do 20-22 grudnia)
  • bożonarodzeniowe last minute (23 i 24 grudnia)
Pamiętajmy, że nawet w Wigilię sklepowe półki są wypełnione po brzegi potencjalnymi prezentami (zarówno kosmetykami, jak i elektroniką czy książkami). W USA rozwiązaniem tego problemu są poświąteczne wyprzedaże – a nasze zimowe wietrzenie magazynów też poniekąd czerpie właśnie z tego rozwiązania. Pierwsi śmiałkowie startują z obniżkami już 27 grudnia, a inne sklepy zazwyczaj celują z promocjami na czas po Nowym Roku. Pierwsze dwa tygodnie stycznia są więc rozsądnym momentem, by rzucić się w wir zakupowego szaleństwa.

Puste magazyny nie tylko po Bożym Narodzeniu 

Odpowiedź na pytanie „kiedy jest czyszczenie magazynów” nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Rzecz jasna, przełom grudnia i stycznia jest oczywistym wyborem – ale wcale niejedynym. Nie zapominajmy przecież o okresie wiosennych porządków, który również znajduje zastosowanie w świecie promocji, a także o wyprzedawaniu stosów produktów sezonowych.
Z tego względu można łatwo zauważyć, że wielkie wietrzenie magazynów ma sens przy każdej zmianie pory roku – ofert należy więc szukać:

  • na początku stycznia,
  • na przełomie marca i kwietnia,
  • w czerwcu,
  • pod koniec września,
  • w grudniu.
Nie zapominajmy jednocześnie o promocjach typu „wolny strzelec” – pojawiających się całkowicie z zaskoczenia!

W jakich sklepach możemy kupić ostatnie sztuki w ramach likwidacji zapasów?

Ze względu na specyfikę promocji, nie ma jednej „oficjalnej” listy wszystkich sklepów organizujących ten rodzaj akcji wyprzedażowej.

Można jednak wyodrębnić kilka najbardziej smakowitych kąsków, o których powinni pamiętać wszyscy smart shopperzy:

  • wietrzenie magazynów Media Markt – promocja, do której zdążyliśmy się już przyzwyczaić, startująca tuż po zakończeniu świąt Bożego Narodzenia. Sieć sklepów z RTV i AGD znacząco przyczyniła się do popularyzacji tego formatu wyprzedaży i co roku stara się organizować spore przeceny w sklepach stacjonarnych i w sklepie internetowym
  • czyszczenie magazynów Media Expert – dokładnie ten sam model i czas oferty jak w Media Markt, ruszający 27 grudnia na stronie internetowej. W tym przypadku jednak mamy też do czynienia z różnymi odmianami akcji sprzedażowej, dlatego wietrzenie ma miejsce także m.in. w kwietniu
  • wietrzenie magazynów w Lidlu – jeśli chodzi o niemiecką sieć dyskontów, praktycznie zawsze pierwszego dnia po otwarciu sklepów na klientów czekają setki produktów z wielkimi przecenami. Sprzedaż obejmuje głównie produkty dla majsterkowiczów, dekoracje oraz tekstylia, a oferty dostępne są także w sklepie Lidl Online.
Czy to koniec długiej listy? Oczywiście nie. Coś dla siebie znajdą także fani Biedronki, popularnych hipermarketów (Tesco lub Auchan), Euro RTV AGD oraz tak uznanych marek, jak Castorama, Leroy Merlin czy Jysk. Członkowie społeczności Wydawaj Dobrze w ostatnich latach mogli dodatkowo zaoszczędzić przy okazji wietrzenia magazynów w takich sklepach jak:

  • Agata Meble
  • Komfort
  • Douglas
  • Ravelo
  • Czytam.pl
  • Zegarownia
  • Kontri
  • Merlin
  • Vida XL
  • Renee
  • Emako
  • Apetete
  • R-Gol
I co kilka tygodni do listy dołączają kolejni sprzedawcy!


wyprzedaż magazynowa


Jaki asortyment można kupić podczas wielkiego czyszczenia?

Ten rodzaj promocji, chociaż jest teoretycznie dostępny dla każdego sklepu, ma swoje własne zasady. Wielkie zniżki czekają szczególnie u tych sprzedawców, którzy handlują produktami sezonowymi, takimi jak:
  • RTV i AGD,
  • elektronika,
  • meble ogrodowe,
  • akcesoria domowe,
  • asortyment do wyposażenia wnętrz,
  • prezenty (książki, muzyka, film etc.).

WARTO WIEDZIEĆ: A czy kupimy podczas czyszczenia magazynów odzież? Zazwyczaj nie, ponieważ firmy handlujące ubraniami (nawet sieciówki) stawiają na „wyprzedaże”.


Likwidacje kolekcji są więc zwykle opisywane jako zwyczajne przeceny – i są pozbawione klimatu „teraz albo nigdy”.  Wietrzenie magazynu obejmuje ubrania jedynie wtedy, gdy firmy wycofują się z polskiego rynku (jak np. Camaieu w czerwcu 2020).

Prawdziwe oszczędności czy ściema? Czy warto kupować na wyprzedaży? 

Wiele osób pyta się, czy wietrzenie magazynów to szansa na prawdziwe oszczędności, czy też jest to oszustwo, którym nie warto sobie zawracać głowy. W Wydawaj Dobrze od wielu lat patrzymy sprzedawcom na ręce i możemy śmiało stwierdzić, że w 90% przypadków okazje są naprawdę godne polecenia.

  • Ceny są niższe niż w standardowym okresie bez promocji
  • Sklepy nie podnoszą cen na kilka dni przed, aby zachęcić jeszcze większymi przecenami
  • Asortyment faktycznie jest sensowną okazją
Trzeba jednak też powiedzieć otwarcie, że w Polsce nie mamy do czynienia z taką skalą upustów, jak pod koniec grudnia w sklepach w USA. Rzadko kiedy artykuły (zwłaszcza elektronika) są dostępne za grosze, z rabatem do -95%. Raczej nie ma co liczyć na oferty, które każą wyczekiwać po kilkanaście godzin na mrozie przed drzwiami do sklepów. W przypadku ekskluzywnych i drogich produktów poziom zniżek pozwala zazwyczaj na zrobienie zakupów nieco taniej niż zwykle. Jeśli z kolei liczymy na artykuły do wyposażenia domu, książki czy nawet meble, 50-80% rabatu rzeczywiście jest w naszym zasięgu.

Skąd się dowiadywać o wietrzeniu magazynu? 

Największe coroczne akcje promocyjne zazwyczaj poprzedza kilkudniowa kampania reklamowa w mediach: oferty są zapowiadane w telewizji, radiu, na billboardach i w gazetach. Ale najlepszym źródłem wiedzy są specjaliści – osoby, które zawodowo polują na okazje. Zamiast samodzielnie przekopywać internet, zapisywać się na newslettery i śledzić wszystkie profile w mediach społecznościowych, po prostu skorzystaj z naszego wsparcia.
Odwiedzaj serwis Wydawaj Dobrze i w łatwy sposób dowiaduj się o najlepszych ofertach w popularnych sklepach internetowych!

Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 8952

Polecane artykuły

Karta podarunkowa jako prezent: czy bon na zakupy to dobry upominek?
Okazji, aby wręczyć prezent, jest wiele: Boże Narodzenie, urodziny, imieniny, ślub czy komunia to tylko niektóre z sytuacji, w których wypada wręczyć podarunek.
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 6401
Nocna wyprzedaż: co to jest, jakie sklepy organizują i co można upolować w promocji?
Kiedy dokonujemy najwięcej zakupów w sklepach internetowych? Wcale nie w weekend i wcale nie wieczorami – wręcz przeciwnie, od długiego czasu szczyt zakupowy przypada na… wtorek wczesnym popołudniem. Powody? Przede wszystkim: wygoda.
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 6423
Tanie bilety do kina i promocje - jak taniej chodzić na filmy?
Zastanawiasz się, gdzie są najtańsze bilety do kina? Szukasz sposobu na zakup biletów do kina za 50% ceny lub nawet za darmo?
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 16024
Promocje urodzinowe: co można otrzymać z okazji swojego święta i które sklepy oferują najlepsze zniżki?
Jest taki jeden dzień w roku, kiedy każdy z nas jest w centrum uwagi. Telefony od rodziny i znajomych nie przestają dzwonić, nie nadążamy z odpowiadaniem na wiadomości z życzeniami w mediach społecznościowych, ludzie wokoło uśmiechają się i śpiewają „Sto lat”, a ręce uginają się od prezentów i kwiatów. Ale czy wiesz, że w dniu swoich urodzin możesz liczyć na coś więcej, niż uwagę ze strony najbliższych?
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 56452

COPYRIGHT © WYDAWAJDOBRZE.COM WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.
Wszystkie użyte na niniejszej stronie internetowej znaki towarowe i nazwy firmowe lub towarowe należą lub/i są zastrzeżone przez ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.

Wykorzystujemy ciasteczka(ang. cookies) oraz podobne technologie w celu świadczenia usług, dostosowanie serwisu do indywidualnych preferencji oraz w celach statystycznych i reklamowych. Możesz zawsze wyłączyć mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisywane w pamięci urządzenia, szczegóły znajdziesz w Polityce Cookie