Wyprzedaż garażowa: co to jest i jak znaleźć atrakcyjną w swoim mieście w 2020?

Wyprzedaż garażowa: co to jest i jak znaleźć atrakcyjną w swoim mieście w 2020?

Co to jest wyprzedaż garażowa? Z odpowiedzią na to pytanie nie mają trudności osoby, które są na bieżąco z amerykańską popkulturą. Idea wyprzedaży garażowej splata się bowiem z ideą lokalnej społeczności, która co pewien czas, najczęściej po tzw. „wiosennych porządkach” wymienia się zbędnymi przedmiotami podczas specjalnie organizowanych akcji wyprzedażowych.
I choć na ogół wyprzedaż garażowa kojarzy się z dziećmi wystawiającymi bibeloty na stoliku pod płotem lub w ogrodzie, to jednak wyprzedaże garażowe w Polsce znacząco odbiegają od swoich amerykańskich odpowiedników. A co trzeba wiedzieć na temat wyprzedaży garażowych? I czy warto dokonywać zakupów podczas takich akcji? objaśnimy to wszystko właśnie w tym poradniku.





Na czym polega wyprzedaż garażowa


Na czym polega wyprzedaż garażowa?

Wyprzedaż garażowa to nieformalna akcja, w ramach której każdy może wystawić na sprzedaż wszystkie niepotrzebne produkty.
Na ogół podczas wyprzedaży garażowej sprzedawane są:

  • ubrania,
  • książki,
  • zabawki,
  • gry planszowe,
  • sprzęt sportowy,
  • małe AGD,
  • dekoracje
  • oraz akcesoria do domu i ogrodu.
Niekiedy zdarza się również (choć nie jest to regułą), że na pchlim targu znajdziemy również meble oraz duże AGD. Zaletą wyprzedaży garażowych jest to, że ze względu na swój nieformalny charakter, udział w garażówkach jest darmowy (lub podlegają symbolicznym daninom, np. w wysokości 1 zł). Dzięki temu w  może w nich wziąć udział naprawdę każdy!


Dlaczego warto korzystać z wyprzedaży garażowych


Dlaczego warto korzystać z wyprzedaży garażowych w 2020?

Idea wyprzedaży garażowych narodziła się w Stanach Zjednoczonych, gdzie mieszkańcy odsprzedawali za symboliczną cenę strychowe rupiecie – sprzedawcami są na ogół osoby, które nie potrzebują już danego sprzętu i pragną pozbyć się go za niewielkie pieniądze. Jednak oferowany towar nie musi nadawać się wyłącznie do śmietnika. Wręcz przeciwnie, wyprzedaże garażowe to wspaniała okazja na zakup sprawnych urządzeń i ubrań, a liczba „poszukiwaczy skarbów”, którzy pojawiają się na wszystkich organizowanych wyprzedażach garażowych w ostatnich latach radykalnie rośnie.
Mało tego, wyprzedaże garażowe zyskały całkiem niedawno drugie życie za sprawą idei „zero waste”, czyli ruchu zachęcającego do maksymalnego wykorzystywania każdego produktu. Zarówno ubrania na wyprzedażach garażowych, jak i sprzęty AGD czy zabawki wcale nie muszą kończyć tak szybko na wysypiskach śmieci. A wspieranie rynku wtórnego i zmiana postaw konsumenckich to skuteczny sposób walki z nadprodukcją odzieży i elektroniki. Planeta nam za to podziękuje!

Kiedy ich szukać?

Chociaż wyprzedaże garażowe kojarzą się przede wszystkim z latem i małym stoiskiem przed domem, to jednak aktualnie wyprzedaże garażowe w Polsce stają się coraz częściej zorganizowaną akcją, a w ruch idą parasole, namioty i potężna infrastruktura. Dzięki temu do lamusa przechodzi stwierdzenie, że wyprzedaż garażowa możliwa jest tylko wtedy, gdy za oknem panuje piękna, słoneczna aura.

Rzecz jasna wyprzedaże w pogodne dni cieszą się znacznie większym zainteresowaniem, tym niemniej coraz częściej tego typu akcje odbywają się również w miesiącach jesiennych oraz zimowych.

Pierwotnie garażówki były domeną wiosny i lata – teraz z kolei akcje odbywają się praktycznie co weekend!

Gdzie szukać aktualnych informacji na temat garażówek?

Ze względu na fakt, że wyprzedaże garażowe skupiają się głównie wokół społeczności lokalnych, warto szukać informacji na ten temat przede wszystkim na grupach Facebookowych oraz w regionalnych mediach. Każda akcja posiada swoje własne zasady i reguły, dlatego warto zawczasu upewnić się, gdzie i kiedy – oraz na jakich warunkach – możemy wziąć udział w wyprzedaży garażowej, zarówno jako wystawcy, jak i w charakterze kupujących.


Najwięcej wyprzedaży jest w Warszawie

Ze względu na popularność idei „zero waste” w Warszawie, to właśnie w stolicy odbywa się najwięcej akcji pod nazwą „sąsiedzka wymiana” lub „wyprzedaż garażowa”. Informacje na temat akcji wymiany najlepiej czerpać z Facebookowej strony Wyprzedaż Garażowa Warszawa lub z portalu Waw4free.pl.
Ze względu na popularność akcji, wiele wyprzedaży organizowanych jest na poziomie dzielnicy. W takiej sytuacji najlepiej szukać grup Facebookowych, takich, jak chociażby Ursynowska Ratuszowa Wyprzedaż Garażowa.
Handel kwitnie również w sieci – w ramach niektórych grup na Facebooku kupimy niepotrzebne przedmioty bez konieczności chodzenia na garażówki! W takim modelu działa m.in. grupa Warszawa i okolice - WYPRZEDAŻ GARAŻOWA, sprzedam, kupię i zamienię!

Kraków także kocha wydawać mniej!

W Krakowie garażówki skupione są głównie wokół Facebookowej grupy Krakowska Sąsiedzka Wyprzedaż Garażowa. Organizowane przez grupę wyprzedaże odbywają się na ogół co tydzień (z wyłączeniem zimy, kiedy garażówki odbywają się nieco rzadziej), brak jest stałego miejsca spotkań.
W przypadku Krakowa wyprzedaże garażowe to przede wszystkim tradycyjne garażówki – w odróżnieniu od warszawskiej grupy Facebookowej, na stronie grupy Wyprzedaż Garażowa Kraków znajdziemy znacznie mniej postów i ofert online.

Gdzie szukać w Lublinie?

W Lublinie głównym organizatorem pchlich targów jest społeczność Targ pod Zamkiem. Jak sama nazwa wskazuje, garażówki w Lublinie odbywają się na targu na błoniach – co ciekawe, już od 1991 r. Wyprzedaże garażowe w Lublinie mają miejsce średnio co 1-2 tygodnie, a informację na ich temat najlepiej czerpać ze strony: Targ pod Zamkiem Lublin.

Garażówki w Bielsko Białej

Gdzie odbędzie się najbliższa wyprzedaż garażowa 2019 w Bielsku-Białej? Najlepiej śledzić termin nowych garażówek na specjalnej stronie.
Wyprzedaże garażowe w Bielsku-Białej organizowane są kilka razy w roku, a najlepszym sposobem, żeby ich nie przegapić, jest zapisanie się na newsletter lokalnych organizatorów.

Najważniejsze wydarzenia we Wrocławiu

Jednym z najważniejszych wydarzeń na garażowej mapie Wrocławia jest „Pionierska” wyprzedaż garażowa, czyli coroczna akcja organizowana przez i dla mieszkańców ulic Pionierskiej i Żeglarskiej.
W organizowanej raz do roku wrocławskiej garażówce biorą udział mieszkańcy wymienionych ulic, natomiast każdy rezydent może zaprosić również swoich znajomych. Akcja odbywa się na ogół w maju, a szczegóły oraz zdjęcia z poprzednich akcji promocyjnych znaleźć można na profilu Wyprzedaż garażowa Wrocław.

Nietypowe wyprzedaże w Gliwicach

Wyprzedaż garażowa w Gliwicach, w odróżnieniu od garażówek w innych miastach, jest organizowana przez społeczność sąsiedzką wspólnie z władzami miasta. Wystawienie stoiska w gliwickich garażówkach jest płatne, a opłatę targową w wysokości 1 zł zbierają specjalnie wyznaczeni przez urząd inkasenci. Gliwicka garażówka odbywa się kilka razy do roku, a informację na ich temat można wyczytać m.in. na specjalnych wydarzeniach na Facebooku.

A na koniec, Malbork!

Wszystkie informacje na temat wyprzedaży garażowych w Malborku są publikowane na grupie Facebookowej WYPRZEDAŻ GARAŻOWA MALBORK OGŁOSZENIA POWIAT MALBORSKI – grupa oferuje również możliwość sprzedaży i kupna używanych przedmiotów przez internet. Wyprzedaże garażowe w Malborku organizowane są raz do roku w niesprecyzowanym terminie. Aby być na bieżąco, wystarczy śledzić grupę na Facebooku.



Co warto wiedzieć o wyprzedażach garażowych


Co warto wiedzieć o wyprzedażach garażowych?

Wyprzedaże garażowe 2019 znacznie trafniej opisać można za pomocą terminu „pchli targ”. Oferowane tam produkty różnią się od siebie jakością i ceną – dlatego nie zawsze mamy szansę na upolowanie najciekawszych perełek. Trzeba jednak pamiętać, że ideą stojącą za organizacją garażówek nie jest chęć zysku, lecz przede wszystkim spotkanie ze społecznością sąsiedzką.

Wyprzedaże garażowe to bardzo dobry sposób na wspólne spędzanie czasu. I niezależnie od tego, czy na wyprzedaż wybierzemy się z przyjaciółmi, czy też najzwyczajniej zamienimy kilka słów z dawno niewidzianymi sąsiadami, warto pamiętać, że na takich wydarzeniach  zyskujemy wszyscy. Bo relacje międzyludzkie są bezcenne.
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 15290

Polecane artykuły

Promocje urodzinowe: co można otrzymać z okazji swojego święta i które sklepy oferują najlepsze zniżki?
Jest taki jeden dzień w roku, kiedy każdy z nas jest w centrum uwagi. Telefony od rodziny i znajomych nie przestają dzwonić, nie nadążamy z odpowiadaniem na wiadomości z życzeniami w mediach społecznościowych, ludzie wokoło uśmiechają się i śpiewają „Sto lat”, a ręce uginają się od prezentów i kwiatów. Ale czy wiesz, że w dniu swoich urodzin możesz liczyć na coś więcej, niż uwagę ze strony najbliższych?
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 58419
Nocna wyprzedaż: co to jest, jakie sklepy organizują i co można upolować w promocji?
Kiedy dokonujemy najwięcej zakupów w sklepach internetowych? Wcale nie w weekend i wcale nie wieczorami – wręcz przeciwnie, od długiego czasu szczyt zakupowy przypada na… wtorek wczesnym popołudniem. Powody? Przede wszystkim: wygoda.
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 7407
Empik Premium: co to jest, jakie są ceny i czy warto skorzystać?
Chociaż Empik posiada własny program lojalnościowy (Karta Mój Empik), to jednak od sierpnia 2019 r. klienci sieci mogą korzystać z absolutnie nieznanego wcześniej na rynku rozwiązania – subskrypcji Empik Premium.
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 22215
Karta podarunkowa jako prezent: czy bon na zakupy to dobry upominek?
Okazji, aby wręczyć prezent, jest wiele: Boże Narodzenie, urodziny, imieniny, ślub czy komunia to tylko niektóre z sytuacji, w których wypada wręczyć podarunek.
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 7458

COPYRIGHT © WYDAWAJDOBRZE.COM WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.
Wszystkie użyte na niniejszej stronie internetowej znaki towarowe i nazwy firmowe lub towarowe należą lub/i są zastrzeżone przez ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.