Prawdziwe last minute: gdzie szukać ofert typu

Prawdziwe last minute: gdzie szukać ofert typu "ostatnia chwila" i czy da się polecieć za 1000 zł?

„Wsiąść do pociągu byle jakiego” to marzenie wielu z nas – ale czy faktycznie istnieje jeszcze szansa na znalezienie prawdziwego last minute? W ostatnich latach można zaobserwować spadek znaczenia tego określenia, przez co hasło to coraz częściej jest jedynie sloganem bez pokrycia. Czy można upolować tanie wakacje za mniej niż 1000 złotych? Zobacz, co trzeba wiedzieć na temat wyjazdu „na ostatnią chwilę”!



Co to jest last minute i dlaczego jest to dobry wybór dla wygodnych? 

Wakacje last minute to termin, który kilkanaście lat temu szturmem zdobył serca Polaków. Zgodnie z definicją, jest to rodzaj oferty dostępnej na kilka dni (lub na kilka godzin) przed datą wylotu – ceny w ramach tego typu promocji są niekiedy niższe nawet o połowę, co ma za zadanie rekompensować krótki czas na podjęcie decyzji oraz pakowanie bagaży.

Co trzeba wiedzieć o last minute?
  • jest to opcja oferowana przede wszystkim przez biura podróży,
  • oferty są dostępne wtedy, gdy organizator posiada wolne miejsca w samolocie oraz hotelu – sprzedaż „za grosze” jest bardziej opłacalna niż niewykorzystane miejsca,
  • najlepsze last minute wyprzedają się w ciągu kilkunastu minut od pojawienia się oferty,
  • rabaty w ramach promocji sięgają nawet -50%,
  • jest to opcja dla osób niebojących się spontanicznego wyjazdu (czas na podjęcie decyzji i spakowanie walizek to niekiedy kilka godzin),
  • dostępność miejsc jest ograniczona i rządzi zasada „kto pierwszy, ten lepszy”.

last minute


Czy era prawdziwego last minute już jest za nami? 

Ile kosztowało najtańsze last minute? Tego nie sposób stwierdzić, ponieważ nie ma żadnych reguł dotyczących wyjazdów na ostatnią chwilę. Faktem jest jednak, że wielu osobom dzięki tej promocji udało się wyruszyć na wakacje życia za grosze. Haczyk? Nie ma żadnego – z tą jedynie różnicą, że prawdziwe last minute za 1000 zł zazwyczaj pojawia się już tylko we wspomnieniach.

Aktualnie rzeczywiste okazje pojawiają się znacznie rzadziej niż jeszcze kilka lat temu, co wynika z następujących czynników:
  • pojawienie się możliwości samodzielnego rezerwowania tanich wycieczek zagranicznych (wyszukiwanie hoteli i połączeń lotniczych na własną rękę),
  • kryzys w branży podróżniczej – związany z malejącą liczbą klientów oraz upadkami organizatorów wycieczek,
  • potrzeba reklamy za wszelką cenę – przez co termin „last minute” zaczął być nadużywany, stał się czymś powszednim, a realne oszczędności znacznie zmalały.
Nietrudno nie zauważyć, że współcześnie mało która oferta zasługuje na miano prawdziwego last minute. Wielkie banery reklamowe i obrazki w folderach są w rzeczywistości rozpaczliwym krzykiem biur podróży, bazującym na sile hasła „wakacji na ostatnią chwilę”. Nie oznacza to jednak, że ta oferta całkiem odeszła do lamusa – wystarczy wiedzieć, gdzie i jak szukać sposobów na tani wyjazd.

A możliwości mamy dwie:
  • wyjazd z biurem podróży,
  • samodzielna organizacja wakacji marzeń.

Co trzeba wiedzieć o szukaniu wyjazdu na ostatnią chwilę? 

Oferty z gatunku last minute „ostatnia chwila” to domena klasycznych biur podróży, z której co roku korzystają tysiące wczasowiczów. Warto jednak pamiętać o specyfice tego typu promocji – często bowiem marzymy o wyjeździe za niewielkie pieniądze, a gdy pojawia się szansa, zawsze pojawia się jakieś „ale”.

W przypadku tego typu ofert warto pamiętać o trzech podstawowych zasadach:
  1. Należy być zdecydowanym – nigdy nie wiadomo, co konkretnie się trafi (ale warto szykować się na wyjazd w nieznane).
  2. Nie warto nastawiać się na konkretny kierunek – Turcja, Egipt, Hiszpania, a może Czarnogóra? Osoby, które nie ograniczają się do wybranych destynacji,      częściej korzystają z wielkich rabatów.
  3. Trzeba mieć refleks i cierpliwość – czekanie na najlepszą ofertę może niekiedy zająć nawet kilka tygodni. A jak tylko pojawi się nowa promocja, jest dostępna tylko przez krótki czas.

Gdzie szukać last minute


Gdzie szukać last minute? Zobacz najlepsze biura podróży i nie tylko! 

Jeżeli zastanawiasz się, jak szukać last minute, pamiętaj o tym, aby przede wszystkim sprawdzać regularnie strony największych biur podróży. To właśnie ci najpotężniejsi na rynku najczęściej pozwalają skorzystać z atrakcyjnie niskich cen. Wszystkie wielkie biura prezentują swoją ofertę na stronach internetowych, dlatego proces szukania tanich wakacji nie zajmuje długo.

A poszukiwania najlepiej zacząć od takich stron jak:
  • TUI – niemieckie biuro podróży organizujące wczasy we wszystkich największych kurortach w Europie i na świecie, od lat chętnie wybierane przez turystów z Polski i nie tylko. W sezonie wakacyjnym firma oferuje każdego dnia kilkanaście nowych ofert – włącznie z opcją super last minute, czyli z wyjazdem już jutro. Do tego, podczas zakupów można skorzystać z unikalnych kodów rabatowych, pozwalających na jeszcze większe oszczędności!
  • Rainbow Tours – polski touroperator słynący z bogatego pakietu wycieczek, a także rewolucyjnych rozwiązań (np. polska strefa). Biuro podróży organizuje wczasy w Europie i bardziej egzotycznych kierunkach, a oprócz klasycznej oferty last minute na klientów czekają także tzw. „końcóweczka”, czyli ostatnie miejsca na wybranych turnusach oraz „happy hours”, kiedy to ceny określonych kierunków spadają nawet o kilkanaście procent.
  • Itaka – jedno z najstarszych polskich biur podróży, w ofercie którego znaleźć można zarówno klasyczne wyjazdy, jak i tzw. city-break. Dla osób szukających tanich wczasów jest to zdecydowanie strona, od której warto zacząć poszukiwania!
  • Wakacje.pl – serwis specjalizujący się w organizacji wczasów za niewielkie pieniądze, od lat chętnie wybierany przez klientów w Polsce, pozwala znaleźć wyjazdy last minute przez cały rok (wliczając w to również okres poza sezonem).
  • Groupon Travel – specjalna kategoria działająca w ramach popularnej strony umożliwiającej zakupy grupowe. Na klientów czekają zarówno atrakcyjne oferty noclegów, jak i gotowe pakiety wycieczkowe obejmujące również przelot.

Jak znaleźć tanie wakacje? Zorganizuj je na własną rękę!

Nie chcesz czekać na ostatnie wolne miejsca last minute? A może po prostu nie należysz do grona osób, które lubią przepłacać? Zamiast szukać informacji na temat tego, kiedy rezerwować wakacje za niewielkie pieniądze, weź sprawy w swoje ręce i samodzielnie zorganizuj wyjazd marzeń! Wbrew pozorom nie jest to nic trudnego – wystarczy odrobina chęci i zaangażowania.


Samodzielna organizacja wyjazdów to zjawisko, które przybrało na sile w ostatnich latach, a dzięki ciągle pojawiającym się nowym możliwościom, turyści mogą teraz także wyszukiwać oferty „na już”! 


Podczas poszukiwania tanich wyjazdów należy jedynie oddzielnie szukać przelotów oraz noclegów. Gdzie? Odpowiedź jest prostsza, niż mogłoby się wydawać!

  • TUI, Rainbow Tours, ITAKA – na stronach popularnych touroperatorów znajdziesz nie tylko gotowe pakiety wycieczek, lecz także bilety czarterowe (na te same loty, którymi na wakacje udają się turyści biur podróży). Częstą praktyką jest obniżanie cen do poziomu symbolicznego na kilka godzin przed wylotem – związane jest to z niepełnym obłożeniem, które (z wielu względów) jest znacznie mniej opłacalne niż sprzedaż ostatnich miejscówek za grosze.
  • Ryanair – jedna z największych tanich linii lotniczych w Europie, słynąca z absurdalnie niskich cen. Wprawdzie najczęściej tanie bilety lotnicze można upolować, kupując z wyprzedzeniem, jednak także i w tym przypadku presja czasu i ryzyko niezapełnienia samolotu działa stymulująco na obniżkę cen. Bilety najlepiej rezerwować na oficjalnej stronie internetowej Ryanair – wówczas unikniemy opłat naliczanych przez pośredników.
  • Wizzair – największy konkurent Ryanair, sprzedający bilety na takich samych zasadach, jak irlandzki low cost. W siatce węgierskiego przewoźnika znajdują się połączenia z całej Polski do najważniejszych wakacyjnych kierunków, a najniższe ceny pojawiają się niekiedy dosłownie na chwilę przed wylotem!
  • Esky – jeden z najsłynniejszych pośredników sprzedaży, warty uwagi z dwóch powodów. Po pierwsze, na stronie Esky znaleźć można bilety na loty czarterowe – kupując na tej stronie, mamy pewność, że przeglądamy wszystkie dostępne czartery, w tym m.in. liniami Enter Air. Po drugie, strona tworzy gotowe kombinacje Lot+Hotel (system samodzielnie wyszukuje najciekawsze oferty, a także umożliwia zakup łączonej podróży z rabatem do -30%). Wprawdzie opcja ta nie jest tożsama z wykupem wycieczki z biurem podróży (przykładowo, należy samodzielnie zorganizować transport z lotniska do hotelu), niemniej jednak jest to ciekawa opcja dla osób, które nie lubią spędzać czasu na szukaniu lotów i przeglądaniu ofert hoteli na własną rękę.
  • Booking.com – najsłynniejszy serwis rezerwacyjny umożliwiający zabukowanie pokoju w milionach hoteli na całym świecie. Strona słynie przede wszystkim z największej oferty hoteli, hosteli, apartamentów i willi, a także z prostego mechanizmu rezerwacji, dzięki któremu płatność następuje najczęściej już na miejscu podczas odbioru kluczy. Serwis pozwala rezerwować miejsca dosłownie na ostatnią chwilę – jeżeli wykupujemy bilety last minute na lotnisku, wystarczy kilka kliknięć w aplikacji, aby znaleźć hotel marzeń. A dodatkowo na stronie dostępne są kody rabatowe Booking, dzięki którym zakupy mogą być tańsze o dodatkowych kilkanaście procent!
  • Airbnb – popularny serwis, za pomocą którego możemy rezerwować pojedyncze pokoje lub całe mieszkania wynajmowane przez osoby prywatne. Strona jest popularna wśród podróżników głównie dzięki niskim cenom oraz dużej dostępności miejsc, ale bez znaczenia jest także fakt, że często jest to okazja do poznania nowych osób na całym świecie!
  • Hotels.com – jeden z większych i chętniej wybieranych portali rezerwacyjnych, którego głównym atutem są tzw. Ukryte ceny (czyli jeszcze atrakcyjniejsze stawki dla zalogowanych klientów) oraz program Hotels.com Rewards, pozwalający odebrać 1 darmowy nocleg za każde dziesięć odbytych noclegów. Strona umożliwia błyskawiczną rezerwację – tak więc podróż marzeń można zabukować nawet na chwilę przed wylotem!
  • Travelist – serwis umożliwiający odbywanie podróży pełnych inspiracji, dzięki któremu za pomocą kilku kliknięć można zarezerwować pobyt w hotel marzeń. W ramach strony funkcjonują specjalne zakładki z najlepszymi ofertami na zbliżające się wakacje, a dodatkowo właściciele strony często organizują promocje na jeszcze tańsze wojaże. 
  • Trivago – Hotel? Trivago. To hasło, które zna chyba każdy. Multiporównywarka cen umożliwia nie tylko przeglądanie ofert udostępnianych przez konkretne hotele, lecz także porównuje oferty na najpopularniejszych stronach rezerwacyjnych (w tym m.in. Booking.com lub Hotels.com). Wprawdzie serwis nie posiada opcji „last minute”, niemniej jednak, jeżeli szukamy noclegu na ostatnią chwilę, dzięki stronie zapłacimy najniższą możliwą cenę!

kiedy szukać last minute


Podsumowanie – last minute: kiedy najtaniej i czy warto korzystać z tego typu ofert? 

Kiedy rezerwować wakacje? To pytanie, które co roku zadają sobie miliony wczasowiczów w Polsce i za granicą. Standardem jest zasada „Im wcześniej, tym lepiej”, a rezerwacja z dużym wyprzedzeniem umożliwia dostęp do cen niższych nawet o 30-40%. Wysokość cen wyjazdów zagranicznych zmienia się w dynamicznym tempie – i trzeba liczyć się z tym, że z roku na rok z portfela ubywają coraz większe sumy. Jak temu zaradzić? 

Wyjścia są dwa:
  • polowanie na last minute z biurem podróży
  • wzięcie sprawy w swoje ręce i samodzielna organizacja przelotu i noclegu.
Faktem jest, że zorganizowane wyjazdy nawet na 7 dni za mniej niż 1000 złotych są możliwe (choć zazwyczaj tego typu oferty dostępne są poza wysokim sezonem, który przypada na lipiec oraz sierpień).

Jeżeli liczysz na wyjazd all inclusive do gorącej Hiszpanii w połowie lipca – niestety last minute może okazać się naprawdę drogą inwestycją. Prawdziwe zakupowe perełki trafiają się rzadko, a gdy tylko są dostępne, sprzedają się na pniu. Dlatego warto pamiętać o tym, że nie jesteśmy skazani na gotowe oferty od biur podróży, a last minute możemy także zorganizować we własnym zakresie!
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 18875

Polecane artykuły

Wyprzedaż garażowa: co to jest i jak znaleźć atrakcyjną w swoim mieście w 2020?
Co to jest wyprzedaż garażowa? Z odpowiedzią na to pytanie nie mają trudności osoby, które są na bieżąco z amerykańską popkulturą.
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 14052
Empik Premium: co to jest, jakie są ceny i czy warto skorzystać?
Chociaż Empik posiada własny program lojalnościowy (Karta Mój Empik), to jednak od sierpnia 2019 r. klienci sieci mogą korzystać z absolutnie nieznanego wcześniej na rynku rozwiązania – subskrypcji Empik Premium.
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 20900
Karta podarunkowa jako prezent: czy bon na zakupy to dobry upominek?
Okazji, aby wręczyć prezent, jest wiele: Boże Narodzenie, urodziny, imieniny, ślub czy komunia to tylko niektóre z sytuacji, w których wypada wręczyć podarunek.
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 6466
Promocje urodzinowe: co można otrzymać z okazji swojego święta i które sklepy oferują najlepsze zniżki?
Jest taki jeden dzień w roku, kiedy każdy z nas jest w centrum uwagi. Telefony od rodziny i znajomych nie przestają dzwonić, nie nadążamy z odpowiadaniem na wiadomości z życzeniami w mediach społecznościowych, ludzie wokoło uśmiechają się i śpiewają „Sto lat”, a ręce uginają się od prezentów i kwiatów. Ale czy wiesz, że w dniu swoich urodzin możesz liczyć na coś więcej, niż uwagę ze strony najbliższych?
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 56727

COPYRIGHT © WYDAWAJDOBRZE.COM WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.
Wszystkie użyte na niniejszej stronie internetowej znaki towarowe i nazwy firmowe lub towarowe należą lub/i są zastrzeżone przez ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.

Wykorzystujemy ciasteczka(ang. cookies) oraz podobne technologie w celu świadczenia usług, dostosowanie serwisu do indywidualnych preferencji oraz w celach statystycznych i reklamowych. Możesz zawsze wyłączyć mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisywane w pamięci urządzenia, szczegóły znajdziesz w Polityce Cookie