Jak kupować na OLX (także z wysyłką), bezpiecznie zamawiać i płacić?

Jak kupować na OLX (także z wysyłką), bezpiecznie zamawiać i płacić?

OLX to jeden z największych serwisów ogłoszeniowych w Polsce. Brak uważności klientów sprawia jednak, że strona jest chętnie wykorzystywana także przez internetowych oszustów. Zobacz, jak kupować i nie dać się oszukać na OLX!

Aliexpress oferuje niskie ceny i długi czas oczekiwania, na Allegro jest zupełnie na odwrót, natomiast OLX zdaje się łączyć obydwie pożądane cechy. Pewnie nieraz zdarzyło Ci się natrafić na poszukiwane produkty w znacznie niższej cenie niż zazwyczaj, a do tego z możliwością odbioru jeszcze tego samego dnia?
Ogłoszenia lokalne to największa siła OLX, najpopularniejszego polskiego serwisu ogłoszeniowego. Zasady działania strony są proste – właściciele marki udostępniają przestrzeń, natomiast resztą zajmują się sprzedający albo kupujący. Wystawienie swoich produktów na sprzedaż jest w pełni darmowe, a do tego możemy szybko sfinalizować transakcję, jeżeli kupujemy u kogoś z okolicy. Proste? Okazuje się, że nie do końca. Nie dość, że kupowanie w popularnym serwisie sprawia problemy natury technicznej, to jeszcze wymaga od kupujących szczególnej ostrożności.



Co można kupić na OLX? 

Serwis ogłoszeniowy OLX nie jest sklepem. A to oznacza, że nie znajdziemy tutaj określonych towarów w dużych ilościach. Kiedy wchodzisz do sklepu z RTV i AGD, wiesz doskonale, że na półkach znajdziesz dziesiątki telewizorów, smartfonów, piekarników czy lodówek. Natomiast w przypadku OLX zasady są nieco inne – kto ma coś do wystawienia, ten po prostu publikuje swoje ogłoszenie. Z tego względu trudno powiedzieć, co znajdziemy, a czego akurat nie będzie w sprzedaży. Przeraża Cię to, jak się kupuje na OLX?

Aby nieco ułatwić poszukiwania, strona została podzielona na kategorie:
  • Motoryzacja,
  • Nieruchomości,
  • Praca,
  • Dom i Ogród,
  • Elektronika,
  • Moda,
  • Rolnictwo,
  • Zwierzęta,
  • Dla dzieci,
  • Sport i Hobby,
  • Muzyka i Edukacja,
  • Usługi i Firmy
  • Ślub i Wesele,
  • Oddam za darmo,
  • Zamienię,
  • Fixly – Zleć usługę,
  • Noclegi,
  • Wszystko do ogrodu.

Trzeba przy tej okazji podkreślić jeszcze raz, że oferowane produkty nie są sprzedawane przez OLX. Serwis udostępnia jedynie przestrzeń, natomiast poszczególne oferty są wrzucane przez samych użytkowników.



zakupy olx


Jak kupować na OLX? Zobacz, jak znaleźć to, czego szukasz 

Każdego dnia w serwisie dostępnych jest niemal 20 milionów ogłoszeń – i żeby przejrzeć je wszystkie, potrzeba licznej armii gotowej na wielogodzinne przeglądanie wszystkich ofert. Aby nie musieć marnować ogromnych ilości czasu, wystarczy skorzystać z kilku prostych patentów:

  1. Wpisz słowo kluczowe w pasku wyszukiwania na stronie głównej – jeżeli szukasz wózka dziecięcego, wpisz po prostu frazę „wózek  dziecięcy”,
  2. Określ lokalizację – system z założenia przeszukuje ogłoszenia z całego kraju; jeżeli nie chcesz przeglądać ofert z drugiego końca Polski, zaznacz preferowane województwo lub konkretną miejscowość,
  3. Zaznacz możliwą odległość od wybranego przez Ciebie miejsca – mieszkasz na granicy dwóch miejscowości albo województw? Po zaznaczeniu akceptowalnej odległości (od 5 do 100 km) zobaczysz także oferty z okolicy, które zostały wykluczone przy poprzednim filtrze.
Powyższe opcje znacząco zawężają listę wyników, ale serwis oferuje poszukującym wiele dodatkowych filtrów. Warto z nich skorzystać, aby mieć pewność, że nie omija nas żadna ciekawa oferta (i nie przeglądamy dziesiątek ogłoszeń, które nie mają związku z poszukiwanymi przedmiotami).
Najważniejsze dodatkowe filtry to:

  • Kategoria (po kliknięciu w konkretny dział pojawia się mnóstwo podkategorii; poszukując nowego iPhone’a, warto zawęzić poszukiwania do samych telefonów, aby nie przeglądać dziesiątek akcesoriów),
  • Cena (ustalana w widełkach; można wpisać zarówno wartość minimalną, jak i maksymalną albo tylko jedną z nich),
  • Ogłoszenia wystawiane przez firmy (dające większą pewność, że nie zostaniemy oszukani).
Aby mieć jeszcze większą pewność co do znalezionych produktów, warto także włączyć wyszukiwanie frazy w opisach produktów (z założenia system przegląda jedynie nagłówki). Z punktu widzenia bezpieczeństwa kluczowe może być także przeglądanie ofert ze zdjęciem – fotografia może świadczyć o tym, że mamy do czynienia z prawdziwą ofertą (a nie oszustwem).



jak zamawiać z Olx


Gdy poszukiwany produkt został już znaleziony – jak zamawiać na OLX? 

Nie bez powodu ciągle powtarza się kwestia tego, że serwis nie jest klasycznym sklepem typu Allegro. Zastanawiasz się, jak kupić produkt na OLX? Okazuje się, że strona wcale nie służy do sprzedaży; innymi słowy, nie jest platformą umożliwiającą zakup i płatność, a jedynie łączy sprzedających z kupującymi.
Warto wiedzieć: OLX oferuje jedynie dostęp do ofert, ale dogadanie szczegółów dotyczących płatności i wysyłki należy do obowiązków kupującego i sprzedającego!

Co w takim razie należy zrobić, aby dokonać zakupu? W tym przypadku należy skorzystać z formularza kontaktowego dostępnego na stronie każdego produktu. Tuż pod opisem oferty pojawia się pole, w którym znajdziemy:
  • Imię sprzedawcy i informację o stażu w serwisie,
  • Link do innych ogłoszeń sprzedawcy,
  • Numer kontaktowy,
  • Pole do wysłania wiadomości do sprzedawcy.
Co niezwykle istotne, opcja wiadomości jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników serwisu. Po założeniu konta (albo zalogowaniu przy pomocy Facebooka lub konta Google) możemy czatować ze sprzedawcami i dogadywać szczegóły dotyczące wysyłki i płatności.

Czy na OLX się płaci? 

To pytanie można rozumieć dwojako – i w obydwu przypadkach odpowiedź brzmi: nie.
  • Wystawianie ogłoszeń, tak samo, jak ich przeglądanie, jest w pełni darmowe, jedyne opłaty dotyczą wyróżnienia ofert oraz opcji dodatkowych (ale nie są one obowiązkowe).
  • Serwis nie udostępnia opcji bezpiecznych płatności za transakcję (takich jak np. PayU czy Przelewy24) – a więc każdą płatność wykonujemy na własną odpowiedzialność!
Nie trzeba przypominać, że nie warto płacić w ciemno – nie zlecamy przelewów, jeśli nie chcemy narażać się na utratę pieniędzy! Jak płacić na OLX, to tylko gotówką przy osobistym spotkaniu!

Bezpieczne zakupy – jak kupować na OLX z wysyłką?

Kiedy zamawiamy w sklepie internetowym, mamy pewność, z kim mamy do czynienia – kupując u wielkich firm, po prostu nie możemy paść ofiarą oszustwa (a przynajmniej wiemy, kogo należałoby pozwać). Z kolei w przypadku sprzedawców na OLX takiej pewności nie mamy. Konto można założyć dosłownie w kilka minut, korzystając z tymczasowego maila, numeru telefonu zarejestrowanego „na słupa” oraz logując się do internetu w kafejkach internetowych.
Nie powinno więc dziwić, że każdego dnia dziesiątki osób padają ofiarą oszustw ze strony nieuczciwych sprzedawców, a policja masowo umarza postępowania z powodu niewykrycia sprawcy. Okazuje się zresztą, że naciągacze nie celują wyłącznie w drogie przedmioty (elektronika albo RTV/AGD) – oszukane oferty dotyczą także przedmiotów o niewielkiej wartości, takich jak zabawki czy artykuły dziecięce. Wystarczy kilku klientów, aby zarobić znacznie więcej niż przy jednym „strzale gotówki”.
Chcesz wiedzieć, jak kupować przez OLX, aby nie musieć martwić się o utratę pieniędzy? Podstawowa zasada jest prosta: nikomu nie ufaj i nie wpłacaj pieniędzy! Uczciwi sprzedawcy nic nie stracą na Twojej podejrzliwości, natomiast oszuści mogą z dnia na dzień stracić źródło utrzymania.

A jak rozwiązać problem wysyłki zamówień?
  • Jeśli to możliwe, korzystaj z odbioru osobistego. Umawiaj się w miejscach, w których nie będziecie sami (np. w galerii handlowej albo w centrum miasta) i przyjdź na spotkanie z osobą towarzyszącą. Płać gotówką dopiero po obejrzeniu towaru.
  • Jeżeli nie możesz spotkać się osobiście, korzystaj z opcji wysyłki za pobraniem z możliwością sprawdzenia zawartości. Powody tego typu decyzji są dwa: po pierwsze, płacisz dopiero wtedy, gdy otrzymasz paczkę od sprzedawcy. Po drugie, jeżeli zamiast drogiej elektroniki w paczce znajdziesz legendarną wśród oszustów tabliczkę czekolady, możesz odmówić przyjęcia przesyłki, a nadawca nie otrzyma pieniędzy.


Warto wiedzieć: standardowa przesyłka za pobraniem nie upoważnia do sprawdzenia zawartości paczki przed jej opłaceniem. Kurierzy nie są zobowiązani do umożliwienia otwarcia przesyłki, dlatego, nawet jeśli przedmiot jest niezgodny z opisem, może być trudno odzyskać pieniądze. Warto dopłacić kilkanaście złotych do opcji sprawdzenia zawartości, aby mieć pewność, że dostajemy to, za co zapłaciliśmy.

Dlaczego tak wiele mówi się o oszustwach? 

Oszuści byli, są i zawsze będą. Kiedyś popularnością cieszyły się napady na banki i rozboje, natomiast dziś można śmiało kantować bez wychodzenia z domu. Jak to możliwe? Wszystko wiąże się z naiwnością kupujących, którzy niestety często wierzą w zapewnienia obcych ludzi. Pamiętaj: tak samo, jak pilnujesz swojego portfela w zatłoczonych miejscach, tak musisz dbać o swoje pieniądze w internecie! Wcale nie trzeba wiele, aby dać się oszukać na OLX – i to nawet wtedy, gdy 1 oszust przypada na 999 uczciwych sprzedawców!


oszustwa olx


Jak nie dać się oszukać? 

Jeżeli wiesz, jak kupić coś na OLX, to musisz także wiedzieć, jak uniknąć nieuczciwych sprzedawców. Oczywiście czujność jest niezbędna przez cały czas trwania transakcji – ale okazuje się, że leniwi przestępcy chętnie stosują się do ogranych schematów. Przy każdym naiwnym robią dokładnie to samo – wystarczy więc wiedzieć, jak się bronić przed najczęstszymi metodami manipulacji.

1.Elektronika za pół ceny? Nie daj się naciąć! 

Kiedy oferują Ci nowego Mercedesa prosto z salonu za symboliczną złotówkę, wiesz, że coś jest nie tak. Niestety w przypadku poszukiwania elektroniki w niskiej cenie często tracimy rozum. Nowy smartfon z najwyższej półki taniej o połowę względem cen w marketach? Telewizor full HD 65 cali za 300 złotych? Zbyt niska cena to lampka ostrzegawcza – i pamiętaj, żeby w takich sytuacjach nigdy nie wysyłać żadnych pieniędzy z góry!

2.Nie ufaj zdjęciom 

Oferowany produkt ma zdjęcie, które wygląda na wykonane w domu? Skorzystaj z opcji wyszukiwania obrazem w Google, aby zobaczyć, czy fotografia nie została „skradziona” z internetu? Oczywiście może się okazać, że sprzedawca prowadzi sprzedaż w kilku miejscach naraz. Ale jeżeli zdjęcie pojawiło się w sieci rok temu, wydaje się to mocno podejrzane…

3.Sprawdź sprzedawcę OLX 

Konto założone 3 dni temu? Mocno podejrzane. Ale użytkownicy z dłuższym stażem wcale nie muszą być bardziej wiarygodni – oszuści bowiem chętnie przejmują konta nieświadomych użytkowników!

Dlatego koniecznie przed zakupem sprawdź następujące elementy:
  • Numer telefonu sprzedawcy – koniecznie skontaktuj się ze sprzedającym, aby wybadać teren oraz sprawdź numer w internecie (jeżeli masz do czynienia z oszustem, być może pojawi się wzmianka na ten temat).
  • Sprawdź numer konta – oszuści często korzystają z tego samego numeru konta (oczywiście zarejestrowanego „na słupa”). Powód? Wygoda. A jeżeli chcesz skorzystać z pomocy internetu, wejdź na stronę numerkonta.com albo jakitobank.pl i wpisz podany numer konta. Polacy chętnie dzielą się komentarzami na temat oszustów – dlatego istnieje szansa, że znajdziesz na czas odpowiednią informację.
  • Nie bój się sprawdzić tekstu ogłoszenia w internecie – w przypadku nieuczciwych sprzedawców oferty w ogłoszeniach są wrzucane na zasadzie „kopiuj-wklej”. Niektórzy cwani sprzedający są na tyle zakochani w swoich mitach (sprzedaję, bo wyjeżdżam za granicę i potrzebuję szybko pieniędzy), że korzystają z nich wielokrotnie od wielu lat.
Niektórzy sprzedawcy lubią wytwarzać presję – a to ma na celu, rzecz jasna, obniżyć naszą czujność. Działając w stresie, nie myślimy rzeczowo, co pozwala skorzystać z naszej naiwności.

5.Nie wierz na słowo 

Oszustwo to nic innego jak manipulacja. Dobry złodziej nie będzie zatem oschły i niemiły – wręcz przeciwnie, może próbować budzić zaufanie.
A robić to można w następujący sposób:
  • udostępniając swój dowód osobisty – z zasady nie podaje się takich danych w internecie, dlatego, jeżeli ktoś pokazuje takie dane, może być to lampka ostrzegawcza. Chyba że pokazuje nieswój dowód – i to nie on może paść ofiarą wyłudzenia kredytu,
  • rzucając tekstami, że „na pewno nie jestem złodziejem, nie kradłbym za taką kwotę” – tak prosta zasłona dymna daje świetne efekty, całkowicie wyłączając naszą czujność.

Czy warto kupować na OLX? 

Nie da się ukryć, że wysyp informacji na temat oszustw na portalu ogłoszeniowym nie jest najlepszą reklamą firmy. I faktycznie, problem z nieuczciwymi sprzedawcami jest poważny – na tyle, że oszukani licznie gromadzą się na specjalnych grupach na Facebooku.
Bardzo poważnym problemem na OLX są następujące typy oszustw:
  • urwany kontakt po wysłaniu towaru,
  • tabliczka czekolady albo jabłko zamiast smartfona w przesyłce,
  • podrobione potwierdzenia wysłania towaru,
  • podrobione bramki do płatności (np. „PrzeIewy24” zamiast „Przelewy24” – tak, w tym pierwszym zamiast małego „l” znajduje się duże „i”) – w tym przypadku, płacąc w fake bramce, łatwo paść ofiarą phishingu i utraty wszystkich danych z konta.
Sporym problemem są także tzw. oszustwa na BLIKa – co tylko dowodzi kreatywności oszustów handlujących na OLX. Czy w takim razie warto decydować się na zakupy w tym miejscu? Okazuje się, że jak najbardziej! Bo choć najgłośniej mówi się o przekrętach, to jednak stanowią one ułamek procenta wszystkich transakcji.
A żeby mieć pewność, że nie padniemy ofiarą oszustwa, wystarczy stosować się do jednej zasady – zachowaj trzeźwość umysłu, odbieraj osobiście i nigdy nie wpłacaj żadnych pieniędzy! I pamiętaj: lepiej przeczytać o potencjalnych oszustwach i być przygotowanym na liczne pułapki, zamiast przeglądać artykuły post factum i odkrywać, jak łatwo można było tego wszystkiego uniknąć.
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 38551

Polecane artykuły

Tanie bilety do kina i promocje - jak taniej chodzić na filmy?
Zastanawiasz się, gdzie są najtańsze bilety do kina? Szukasz sposobu na zakup biletów do kina za 50% ceny lub nawet za darmo?
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 16117
Wyprzedaż garażowa: co to jest i jak znaleźć atrakcyjną w swoim mieście w 2020?
Co to jest wyprzedaż garażowa? Z odpowiedzią na to pytanie nie mają trudności osoby, które są na bieżąco z amerykańską popkulturą.
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 14055
Empik Premium: co to jest, jakie są ceny i czy warto skorzystać?
Chociaż Empik posiada własny program lojalnościowy (Karta Mój Empik), to jednak od sierpnia 2019 r. klienci sieci mogą korzystać z absolutnie nieznanego wcześniej na rynku rozwiązania – subskrypcji Empik Premium.
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 20904
Karta podarunkowa jako prezent: czy bon na zakupy to dobry upominek?
Okazji, aby wręczyć prezent, jest wiele: Boże Narodzenie, urodziny, imieniny, ślub czy komunia to tylko niektóre z sytuacji, w których wypada wręczyć podarunek.
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 6470

COPYRIGHT © WYDAWAJDOBRZE.COM WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.
Wszystkie użyte na niniejszej stronie internetowej znaki towarowe i nazwy firmowe lub towarowe należą lub/i są zastrzeżone przez ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.

Wykorzystujemy ciasteczka(ang. cookies) oraz podobne technologie w celu świadczenia usług, dostosowanie serwisu do indywidualnych preferencji oraz w celach statystycznych i reklamowych. Możesz zawsze wyłączyć mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisywane w pamięci urządzenia, szczegóły znajdziesz w Polityce Cookie