Sklep bezcłowy typu Duty Free i strefa bezcłowa - jakie są ceny, oferta i ile można kupić?

Sklep bezcłowy typu Duty Free i strefa bezcłowa - jakie są ceny, oferta i ile można kupić?

Sklep bezcłowy to doskonałe miejsce na tanie zakupy, jednak trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Jeśli przed Tobą wizyta na lotnisku, to koniecznie dowiedz się, na jakie produkty warto jest polować. Niektóre osoby obawiają się, że nie są to towary oryginalne. Zupełnie niepotrzebnie! Niższe ceny są wynikiem braku dodatkowych opłat, takich jak akcyza oraz podatki. Oczywiście należy zachować zdrowy rozsądek, a przed zrealizowaniem transakcji poznać ceny rynkowe. Czasami okazuje się, że oszczędność gotówki jest znikoma. 

Duty Free Shop to prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy poszukują artykułów marek luksusowych, ale nie tylko. Zasada działania tego typu sklepów jest bardzo prosta, jednak nie oznacza to, że każdy sprzedawca zapewnia bardzo niskie ceny. Jeśli chcesz uniknąć nieudanej inwestycji, to nasz artykuł jest właśnie dla Ciebie! Dowiedz się, jak upolować prawdziwe okazje. 




Co to jest sklep bezcłowy? Skąd wywodzi się Duty Free? 


Sklep bezcłowy znajdziesz nie tylko na lotniskach, ale nawet pokładach samolotów czy statkach wycieczkowych. To doskonała opcja dla podróżnych, którzy przy okazji pragną zaopatrzyć się w kilka przydatnych produktów. Należy zaznaczyć, że nie każdy można dokonać zakupu. Oferta skierowana jest dla posiadaczy karty pokładowej (krajowej lub międzynarodowej). Kierunek i cel wyjazdu nie ma tutaj znaczenia. Największym zainteresowaniem cieszą się perfumy, kosmetyki, alkohole czy wyroby tytoniowe. 


Sklepy bezcłowe na lotnisku znane są już od wielu lat. Powstały one w celu zwiększenia eksportu. Złagodzone przepisy mają na celu zachęcenie potencjalnych klientów do dokonania zakupu. Pierwszy tego typu obiekt powstał w 1946 roku w Shannon (zachodniej Irlandii). Zatrzymywały się tutaj samoloty, które leciały z  Ameryki do Europy. Pasażerowie chętnie korzystali z możliwości zrobienia tańszych zakupów. Należy wspomnieć, że wiele produktów było trudno dostępnych.


Dlaczego w strefie bezcłowej ceny zawsze są niższe? 


Sklepy bezcłowe proponują niższe ceny z prostego powodu. Funkcjonują one w oparciu o złagodzone przepisy. Produkty są zwolnione z podatku, gdyż znajdują się między dwoma urzędami celnymi. Nie ma konieczności opłaty cła i VAT-u. W 1999 roku zasady nieco się zmieniły, a towary zwolnione z podatku nie mogą być sprzedawane w Unii Europejskiej. 


Istotne jest, aby oferowane towary były importowane, a więc nie mogą pochodzić z kraju, na terenie którego znajduje się strefa bezcłowa. Jest to warunek konieczny do tego, aby cena artykułów była niższa o podatki i lokalne akcyzy.


Kiedy kupować w strefie bezcłowej na lotnisku, a kiedy odpuścić? 


W strefach Duty Free opłaca się kupować w przypadku, gdy podróżujemy poza teren Unii Europejskiej. Jest to najlepsza opcja dla tych, którzy chcą realnie zaoszczędzić gotówkę. Jeśli latamy między krajami wspólnoty, to powinniśmy spodziewać się normalnych, a nawet wyższych cen. Takie zakupy kompletnie nie mają sensu! Należy wiedzieć, że zgodnie z prawem obrót krajowy oraz wewnątrz UE nie podlega cłom. 


Nie każda strefa bezcłowa w samolocie jest godna zainteresowania, więc wszystko zależy od kierunku podróży. W przypadku, gdy cena jest zbliżona do regularnej, znacznie wygodniej jest złożyć zamówienie online czy udać się do jednego ze sklepów stacjonarnych. 


Czy w sklepie Duty Free może kupować każdy? 


W strefie bezcłowej nie każdy zrobi zakupy. Przede wszystkim należy posiadać ważny bilet na samolot. Sklepy Duty Free znajdują się w miejscu, gdzie mogą przebywać osoby, które przeszły przez bramki bezpieczeństwa. Kontrolę przechodzą wyłącznie pasażerowie, którzy otrzymują kartę pokładową. Jej okazanie jest konieczne do tego, aby zrobić zakupy. 


Dlaczego karta pokładowa jest niezbędna? Przede wszystkim dlatego, że to właśnie ona decyduje o tym, jakie ceny towarów w strefie bezcłowej będą nas obowiązywać. Najwięcej można zaoszczędzić w sytuacji, gdy mamy zamiar udać się poza granice Unii Europejskiej. W sklepach typu Duty Free podane są dwie ceny (jedna z podatkiem VAT, druga po odliczeniu opłat).


Co można kupić w strefie bezcłowej? Na czym można zaoszczędzić najwięcej? 


Z pewnością niejedna osoba zadaje sobie powyższe pytania. Wszystko zależy od wysokości zniżki, a więc dobrze jest znać aktualną wartość rynkową wybranych produktów. Trzeba wiedzieć, że marża ustalana jest przez sprzedającego. W niektórych przypadkach bywa ona bardzo wysoka, co sprawia, że zakup kompletnie się nie opłaca. Wskazana jest ostrożność, gdyż strefa Duty Free nie zawsze oznacza niskie ceny! 


Nie można także zapomnieć o systemach podatkowych, które sprawiają, że ten sam artykuł nabyty w Stanach Zjednoczonych może być tańszy niż w Polsce. Ogromną rolę odgrywa także lokalizacja sklepu czy kurs walut.


  • Wielu podróżnych potwierdza, że w sklepach bezcłowych warto kupować perfumy. Dotyczy to przede wszystkim zapachów uznawanych za luksusowe. Nierzadko można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych! Jest to prawdziwa gratka dla miłośników ekskluzywnych marek.


  • Kosmetyki w strefie bezcłowej również cieszą się popularnością. Oczywiście dotyczy to produktów o znacznej wartości, a także tych, które nie znajdują się w sprzedaży na terenie Polski. 


  • Bezcłowe ceny alkoholi i papierosów również zasługują na uwagę. To rewelacyjna opcja dla wymagających koneserów, którzy chcą spróbować zupełnie nowych gatunków. W sprzedaży nie brakuje również świetnie znanych trunków (np. w butelkach o dużej pojemności).


  • W strefie Duty Free dobrze jest również zwrócić uwagę na gadżety i akcesoria modowe. Mowa tutaj o m.in. okularach przeciwsłonecznych, nakryciach głowy, szalach, biżuterii, a także wielu innych.




sklepy bezcłowe

Czego nie warto kupować w sklepach Duty Free? 


Faktem jest, że wiele osób zbyt pochopnie podejmuje decyzję o zakupach w strefie Duty Free. 



Chcesz kupić pamiątkę dla najbliższych? Lepiej nie zaglądaj do sklepów na lotnisku, gdyż najprawdopodobniej przepłacisz! To właśnie tutaj magnesy, pocztówki i inne souveniry są najdroższe.





Poszukiwań upominków dla przyjaciół i rodziny lepiej nie zostawiać na ostatni moment, ponieważ można na tym sporo stracić. 


Czym są internetowe sklepy bezcłowe? 


Nie każdy wie o istnieniu sklepów bezcłowych online. Są one przeznaczone przede wszystkim do tego, aby klient mógł w wolnym czasie zapoznać się z ofertą, a także zniżkami i ofertami specjalnymi. Dzięki nim łatwiej jest przygotować się do zakupów na lotnisku. Oczywiście obowiązują tutaj zasady opisane powyżej – jest to strefa, z której mogą korzystać wyłącznie pasażerowie. Istnieje możliwość dostarczenia zamówienia na pokład samolotu (transakcja musi zostać przeprowadzona z odpowiednim wyprzedzeniem), lub pod wskazany adres/do punktu odbioru.  


Sporym autem jest fakt, że asortyment sklepów online jest o wiele szerszy, co ułatwia znalezienie czegoś odpowiedniego dla siebie. Należy również pamiętać, że nie wszystkie linie lotnicze umożliwiają dostarczenie zamówienia do samolotu. Pierwszym krokiem jest dokładne przeanalizowanie regulaminu, gdzie znajdują się wszystkie istotne informacje. 


Ile można kupić w strefie bezcłowej? Jakie są ograniczenia?


Ceny w strefie bezcłowej Duty Free mogą zachęcać do ogromnych zakupów, jednak trzeba liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Konieczne jest stosowanie się do poniższych limitów. Wjeżdżając na teren Unii Europejskiej można przy sobie posiadać maksymalnie:


  • 16 litrów piwa,

  • 4 lity wina (niemusującego),

  • 1 litr mocnego alkoholu (powyżej 22%)/2 litry wina musującego lub poniżej 22%;

  • 200 papierosów/100 cygaretek/50 cygar/ 250 gram tytoniu.


Łączna wartość produktów nie może przekraczać 430 euro. Należy podkreślić, że uwzględniane są wszystkie artykuły zakupione w Duty Free, czyli np. kosmetyki, perfumy, sprzęt elektroniczny. Należy podkreślić, że inne przepisy obowiązują np. w USA. Właśnie dlatego należy zapoznać się z przepisami kraju, do którego chcemy udać się z towarami zakupionymi w strefie bezcłowej.


Czym różni się strefa bezcłowa od Tax Free?


Strefa bezcłowa nie jest tym samym co Tax Free. Druga opcja dotyczy pasażerów, które na stałe mieszkają poza terytorium Unii Europejskiej. Mają oni szansę uzyskać zwolnienie z podatków, co również niesie za sobą pewne oszczędności. Istnieje możliwość otrzymania zwrotu podatku za zakupy w „zwykłym” sklepie. O wypłatę pieniędzy można starać się w przypadku, gdy towar jest nienaruszony i posiada oryginalne opakowanie.


Ci, którzy chcą skorzystać z opcji Tax Free nie mogą zapomnieć także o dowodzie zakupu, bez którego nie można ubiegać się o zwrot podatku. Należy posiadać stosowne dokumenty (np. paragon), które potwierdzają przeprowadzenie transakcji. 

Sprawdź aktualne kody rabatowe i promocje
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 1085

Polecane artykuły

Wyprzedaż garażowa: co to jest i jak znaleźć atrakcyjną w swoim mieście w 2020?
Co to jest wyprzedaż garażowa? Z odpowiedzią na to pytanie nie mają trudności osoby, które są na bieżąco z amerykańską popkulturą.
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 14051
Promocje urodzinowe: co można otrzymać z okazji swojego święta i które sklepy oferują najlepsze zniżki?
Jest taki jeden dzień w roku, kiedy każdy z nas jest w centrum uwagi. Telefony od rodziny i znajomych nie przestają dzwonić, nie nadążamy z odpowiadaniem na wiadomości z życzeniami w mediach społecznościowych, ludzie wokoło uśmiechają się i śpiewają „Sto lat”, a ręce uginają się od prezentów i kwiatów. Ale czy wiesz, że w dniu swoich urodzin możesz liczyć na coś więcej, niż uwagę ze strony najbliższych?
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 56726
Karta podarunkowa jako prezent: czy bon na zakupy to dobry upominek?
Okazji, aby wręczyć prezent, jest wiele: Boże Narodzenie, urodziny, imieniny, ślub czy komunia to tylko niektóre z sytuacji, w których wypada wręczyć podarunek.
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 6465
Empik Premium: co to jest, jakie są ceny i czy warto skorzystać?
Chociaż Empik posiada własny program lojalnościowy (Karta Mój Empik), to jednak od sierpnia 2019 r. klienci sieci mogą korzystać z absolutnie nieznanego wcześniej na rynku rozwiązania – subskrypcji Empik Premium.
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 20899

COPYRIGHT © WYDAWAJDOBRZE.COM WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.
Wszystkie użyte na niniejszej stronie internetowej znaki towarowe i nazwy firmowe lub towarowe należą lub/i są zastrzeżone przez ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.

Wykorzystujemy ciasteczka(ang. cookies) oraz podobne technologie w celu świadczenia usług, dostosowanie serwisu do indywidualnych preferencji oraz w celach statystycznych i reklamowych. Możesz zawsze wyłączyć mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisywane w pamięci urządzenia, szczegóły znajdziesz w Polityce Cookie